Był sobie raz szczur Heniek. Mieszkał w laboratorium i był obiektem badań. Naukowcy skupiali się na mechanizmie pracy mózgu szczurów. Przyczepili Heńkowi patyk zakończony linką na której wisiał ser. Niemożliwe było jego zjedzenie, bo linka była zamocowana tak, że Heniek nie dosięgał do sera. Eksperyment polegał na tym, żeby sprawdzić, czy Heniek nauczy się czegoś. Biedny Heniek biegał w kółko w swojej klatce próbując zjeść kawałek sera, ale był na to za mały i jego koordynacja ruchowa nie wystarczała, żeby złapać ser. Mijały miesiące i Heniek urósł. Mógł bez większego problemu złapać kawałek sera, ponieważ był teraz większy i linka była dla niego krótsza. Niestety Heniek po kilkudziecięciu bezowocnych próbach poddał się i nawet już nie próbował zjeść sera. Chodził z patykiem i linką na grzbiecie a ser wisiał tuż przed nim. Heniek jednak stracił nadzieję, że może mu się udać. Uwierzył w to, że nie jest w stanie tego zrobić i nigdy więcej nie spróbował.

Kiedy był już stary, ser obijał mu się o nos, a on i tak nie spróbował go zjeść. Naukowcy nie mogli uwierzyć i uznali eksperyment za nieudany.

Czy tak powinno być? Nie. Nigdy nie należy się poddawać. Trzeba próbować. Może okoliczności się zmieniły! Może teraz się uda! A jak nie teraz, to może za jakiś czas …

Najgorzej jest uwierzyć, że coś jest niemożliwe. To czyni nas ślepymi a ser obija nam się o nos.

Puchatek

Pin It on Pinterest

Share This